Ana içeriğe geç

Personeller

Yetkilendirme, Mobil Yaka yönetim paneline yetkisi olan kullanıcıların, modüller üzerindeki yetkilerinin kontrolünü sağlar. Yönetim panelinde ilgili yetkisi olmayan personel, ilgili modülü göremez ve/veya değişiklik yapamaz. Grup ve kullanıcı bazlı yetkilendirme yapılabilir.

Personel, yetki ve rol tanımı

Personel: Mobil Yaka yönetim paneli yetkisi olan kullanıcılardır. Kullanıcıya yönetim paneli yetkisi kullanıcı tanımlarken (veya kullanıcıyı düzenleyerek) verilir.

Yetki: Personellerin, modüller içerisinde içerik oluşturma, düzenleme, görüntüleme ve silme gibi alabileceği aksiyonlardır.

Rol: Rollere yetkiler ve personeller tanımlanır.

Personeller sayfası, Personel - Yetki ve Personel - Rol olarak ikiye ayrılmıştır.

Personel - Yetki

Kullanıcı bazlı yetkilendirme bu sayfadan yapılır.

Bir personel ismine tıklandığında, personelin sahip olacağı yetkiler sağ taraftaki Yetki tablosundan tanımlanır. Yetkiyi Personele Ata / Kaldır butonu ile rolde yapılan değişiklikler kaydedilir.

roller

Personel - Rol

Bir personel ismine tıklandığında, personelin atandığı roller sağ taraftaki Rol tablosunda görüntülenir. Bu alanda bir değişiklik yapılamaz, bilgi amaçlıdır.

roller

İpucu

Yönetim panelindeki yetkilendirmelerin kullanıcı bazlı tanımlanması (Personel - Yetki) yerine, grup bazlı tanımlanmasını (Rol - Yetki) tavsiye ederiz. Grup bazlı yetkilendirmelerin yönetimi (grupta bir kullanıcı bile olsa), kullanıcılara tek tek yetki vermekten çok daha kolaydır.