Mavi Yaka Nedir? Mavi Yakalı Personeller Kimlerdir?

Fiziksel güce ve emeğe dayalı işlerde çalışanlar mavi yaka olarak tanımlanır. Mavi yaka denilmesinin sebebi ise üretim ve benzeri işlerde çalışanların üniforma giymeleri ve bu üniformaların renklerinin geçmişten günümüze kadar genelde mavi tonlarında tercih edilmesinden kaynaklanır.

 

Maaşlı, süreli ya da yevmiye usulüne göre ücret alan mavi yaka personel; işletmelerin üretim, hizmet, güvenlik, yemek ve temizlik gibi operasyonel bölümlerinde çalışır. Bunun yanında sahada ya da tezgâh başında da görev alan işçiler mavi yakaya dahil olur.

Mavi Yaka Çalışanların İşletmedeki Önemi

Üretimi bizzat gerçekleştiren kadrolarda çalışan mavi yaka personeller, işletmenin ortaya koyduğu ürünün hazırlanmasını ve satışa sunulacak hale gelmesini sağlar. Bu bağlamda ürün kalitesinde mavi yaka personelin yetkinliği ve çalışması etkilidir. Üretim işletmelerinde sayısı yüksek olan mavi yaka personel, ürün çıktısına büyük etki ederek şirketin kârlılığında önemli bir rol oynar.

 

Hizmet sektöründe faaliyet gösteren otel, restoran, sağlık kurumu ve benzeri işletmelerde müşteriye sunulan somut bir ürün yerine hizmet yer alır. Sunulan hizmet operasyonda yer alan personel tarafından müşteriye iletildiği için hizmet sektöründe mavi yaka personel daha da önem kazanmaktadır. Hizmet sektöründe çalışan mavi yakalı personel aynı zamanda şirketin yüzü olarak ön plana çıkar.

Mavi Yaka Çalışan Memnuniyeti

Üretim ve hizmet sektöründe çalışanların büyük bölümünü oluşturan mavi yaka personel, çalıştığı işletmeden ne kadar memnun olursa iş çıktısı da o kadar kaliteli olur. Çalışan memnuniyeti sayesinde üretim hataları düşer ve hizmet kalitesi artar. Bu da işletmenin kârlılığına etki eden önemli bir unsurdur.

 

Hizmet sektöründe personel birebir müşteri ile iletişimde olacağından kurumsal iletişim ve çalışan memnuniyeti daha da önemli hâle gelir. Çalışan memnuniyetini arttırmak için her bir personel ile sürekli iletişim halinde olmak gerekir. İşveren ve çalışan arasında köprü oluşturan insan kaynakları etkili bir şekilde yönetildiğinde hem çalışanlar hem de şirket birlikte kazanç sağlar.

Kurumsal İletişim Çözümleri

Çalışan sayısı arttıkça insan kaynaklarının çalışanlarla birebir ve yüz yüze iletişim kurması giderek zorlaşır. Özellikle operasyonda çalışan mavi yaka personel ile insan kaynaklarının mesai saatlerinde bir arada olması kolay değildir. Aynı şekilde hizmet sektöründeki çalışanlarla operasyon esnasında birebir görüşmeler yapmak fiilî olarak iş bölünmesi ve iş kaybı anlamına gelir.

Çalışan sayısı arttıkça iletişimi etkili bir biçimde sürdürebilmek için teknoloji devreye girer. Etkili bir kurumsal mobil uygulama olan Mobil Yaka, insan kaynakları için etkili ve pratik çözümler sunar. Tüm personel ile insan kaynaklarının ve yönetimin aktif bir şekilde etkileşim içinde olmasına imkân tanır ve kurum içi iletişimi kolaylaştırır.

Kurumsal Mobil Uygulamanın Faydaları

Mobil Yaka uygulaması, tüm çalışanların akıllı telefonlarına kolayca indirilebilir. Böylece tüm personel, şirketinize özel bir iletişim ağına dâhil olur. Bu sayede operatör ücreti ödemeden tüm personelinize anlık bildirim gönderebilirsiniz. Aynı şekilde insan kaynakları anket yönetimi ile çalışanlarınızdan geri bildirim almanız kolaylaşır.

 

Mobil uygulama sayesinde anlık bildirimin yanı sıra pek çok farklı bilgiyi çalışanlarınızla kişisel olarak paylaşabilirsiniz. Şirket ile ilgili önemli haberler, başarılar ve benzeri duyuruları saniyeler içinde tüm çalışanlarınızla paylaşmanıza olanak tanır. Uygulamanın sağladığı diğer kolaylıklar ise şunlardır:

 

  • Online eğitimler ve sertifika programları hazırlayabilirsiniz.
  • E-imza onaylı bordro gönderimi yapabilirsiniz.
  • Öneri ve şikayetleri hızlı bir şekilde alıp değerlendirebilirsiniz.
  • Oylamalar hazırlayarak çalışanlarınıza söz hakkı tanıyabilirsiniz.
  • Ramak kala ile fotoğraflı paylaşımlarla kazaları önceden engelleyebilirsiniz.
  • Servis güzergâhı ve saatlerini takip edebilirsiniz.
  • Yemek menüsü ve telefon rehberi gibi bilgileri tüm çalışanlarınızla paylaşabilirsiniz.

 

 

 

 

Önceki İçerik

Kalite Standartlarına Göre Mobil Yaka’da Öneri ve Şikayet Paylaşımı

Sonraki İçerik

Kalite Standartlarında Öneri ve Şikayet Yönetimi

Kurum İçi

İletişimin Kalbi

30 gün boyunca ücretsiz

Kurumsal Mobil Uygulama ve Intranet Portalı

Size Özel İndirimler İçin Bize Ulaşın

Mobil Yaka'da size özel bir demo ve fiyatlandırma bilgisi için bizimle iletişime geçin.
Arama yapmak için yazmaya başlayın.
Sitemizde kullanımı analiz etmek, içerik ve reklamları kişiselleştirmek, ölçmek ve ziyaret tercihlerinizi hatırlamak için çerezler kullanmaktayız.
Detaylar için buraya tıklayabilirsiniz.
Tamam
This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.