İletişimde Mobil Uygulamaların Çalışan Memnuniyetine Katkıları

Çalışan memnuniyetini arttırmak pek çok kurumun öncelikleri arasındaki konulardandır, peki neden önemlidir bu memnuniyeti sağlamak ve aslında sürdürülebilir kılmak? Çünkü memnun çalışanlar işletmelerin performansını, müşteri sadakatini, işletme imajını ve inovasyonunu arttırırlar. Bu ilişkileri biraz daha incelediğimizde şunları söyleyebiliriz;

 • Performans artışı: Memnun çalışanlar daha yüksek performans gösterirler ve daha yüksek sonuçlar elde ederler.
 • Daha düşük işten ayrılma oranları: Memnun çalışanlar daha az işten ayrılma nedeniyle daha az maliyetle işletmenin çalışanlarını yenilemesine gerek duyar.
 • Daha yüksek müşteri sadakati: Memnun çalışanlar daha mutlu ve pozitif oldukları için, müşterilerle daha iyi iletişim kurarlar ve müşteri sadakatini arttırırlar.
 • İşletme imajı: Memnun çalışanlar şirketlerinin pozitif bir imajını oluşturular ve işletmenin ününü arttırıp, marka değerine olumlu katkı sağlarlar.
 • İnovasyon: Memnun çalışanlar daha az stresli ve daha mutlu oldukları için, daha üretken olurlar ve inovasyonlarını arttırırlar.

Peki tüm bunları nasıl yapacağız, kurumumuzda bizler neler yapabiliriz? Gelin öncelikle çalışan memnuniyetini etkileyen önemli konu başlıklarına bakalım.

 • İletişim: İşletmede her şeyin açık ve dürüst bir şekilde konuşulması çalışanların motivasyonunu arttırır.
 • Ödüllendirme ve kariyer fırsatları: Performansa dayalı ödüllendirmeler ve kariyer fırsatları çalışanların çalışmalarına odaklanmalarını ve kendilerini geliştirmelerini sağlar.
 • Esneklik: Çalışanların iş-yaşam dengelerini koruma fırsatları, örneğin evden çalışma seçenekleri, onların işte daha mutlu ve sadık olmalarını sağlar.
 • İş güvenliği: İşletmede güvenli bir ortam sağlamak, çalışanların işlerinde rahat ve huzurlu olmalarını sağlar.
 • Eğitim ve gelişim: Çalışanların eğitim ve gelişim fırsatlarına erişim sağlamak, onların işlerinde daha başarılı olmalarını ve kendilerini geliştirmelerini sağlar.

Çalışan memnuniyetini etkileyen bu konu başlıklarında yapabileceklerimizi planlarken iletişim odaklı teknolojilerin sağlayacağı imkanlardan faydalanmamız işleri kolaylaştıracaktır. Günümüz iletişim araçlarının başında mobil teknolojiler gelmektedir. Kurumsal bir mobil uygulama ile çalışan memnuniyetini arttırmanın birkaç farklı yol vardır. Örneğin:

 • İletişim: Bir mobil uygulama ile çalışanlar arasında anlık iletişim sağlamak ve işletmede olan bitenleri daha hızlı ve doğru bir şekilde paylaşmak mümkündür.
 • Ödüllendirme ve kariyer fırsatları: Performansa dayalı ödüllendirme sistemleri ve kariyer fırsatları mobil uygulama aracılığıyla çalışanlar tarafından daha kolay takip edilebilir ve ulaşılabilir hale gelir. Başarıları nedeniyle çalışanlara takdir mesajları göndererek tüm şirkete duyuruları yapılarak diğer çalışanlar da teşvik edilebilir. Takdir gördüklerini, yöneticilerinin gelişmelerini takip ettiğini ve ekip arkadaşlarından saygı gördüğünü deneyimleyen çalışanlar daha başarılı olma potansiyeline sahiptir.
 • Esneklik: Bir mobil uygulama sayesinde çalışanlar, iş-yaşam dengelerini koruma fırsatlarına daha kolay erişebilirler. Örneğin evden çalışma seçenekleri, çalışma saatleri gibi bilgiler mobil uygulama aracılığıyla paylaşılabilir.
 • İş güvenliği: Bir mobil uygulama aracılığıyla çalışanlar iş güvenliği konularına dair bilgi alabilir, eğitim videoları izleyebilir, güvenlik uyarılarını alabilirler veya kaza riski gördükleri durumların fotoğraflarını anında ilgililerle paylaşabilirler.
 • Eğitim ve gelişim: Bir mobil uygulama aracılığıyla çalışanlar eğitim ve gelişim fırsatlarına erişebilir, örneğin video dersler, webinar, kIlavuz gibi materyaller mobil uygulama aracılığıyla sunulabilir. Çalışanlar gelişim ihtiyaçları için sunulan eğitim havuzundan istedikleri zaman faydalanabilecekleri için çok daha katılımcı olur.

Çalışanlarınız için bu önemli ihtiyaçları karşılarken, teknolojinin sunduğu hız, kolaylık ve pratikliği kullanabilmek firmanızı da rakiplerinize göre öne taşıyacaktır. En çok tercih edilen iletişim araçlarından biri olan mobil uygulamalar, tüm çalışanların akıllı telefonlarına kolayca indirilebilir. Böylece tüm çalışanlarınız, şirketinize özel bir iletişim ağına dahil olur. Bu sayede operatör ücreti ödemeden tüm personelinize anlık kişisel veya toplu bildirimler gönderebilirsiniz. Aynı şekilde çalışanlarınızdan geri bildirim almanız da kolaylaşır.

Kurumsal mobil uygulamalar işveren ve çalışan arasında köprü oluşturarak insan kaynağının daha etkili bir şekilde yönetilmesini sağlar, böylece hem çalışanlar hem de şirket birlikte kazanç elde eder. Firmalara sağlıklı ve düzenli bir iletişim ortamı sağlayan mobil uygulamalar çalışanlarınızın memnuniyetine olumlu yönde katkı sağladığı gibi kurumunuza olan bağlılıklarını da güçlendirecektir.

 

Önceki İçerik

Çalışan Performansını Ölçümlemenin Bağlılık için Önemi

Sonraki İçerik

Hazır İçeriklerle Kullanıcı Etkileşimini Arttırın!

Kurum İçi

İletişimin Kalbi

30 gün boyunca ücretsiz

Start typing to see you are looking for.
Sitemizde kullanımı analiz etmek, içerik ve reklamları kişiselleştirmek, ölçmek ve ziyaret tercihlerinizi hatırlamak için çerezler kullanmaktayız.
Detaylar için buraya tıklayabilirsiniz.
Tamam
This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.